Biograficzny 2009

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 121 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 2009 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach, wzruszająca historia miłości psa do człowieka (Richard Gere). Pewnego zimowego wieczoru, Parker Wilson, znajduje szczeniaka na stacji kolejowej i nie mając innego wyjścia przygarnia go do siebie. W szybkim czasie łączy ich więź jakiej nikt się nie spodziewał.
Młody góral Janosik, żołnierz powstańczej armii Rakoczego, podczas jednej z potyczek dostaje się w niewolę wojsk cesarza Franciszka Józefa I i zostaje wcielony do cesarskiej armii. Swoją służbę zaczyna w twierdzy w Bytczy, w której uwięziony jest słynny przywódca zbójników Tomasz Węgierczyk. Między dwoma góralami szybko nawiązuje się nić sympatii. Janosik pomaga uciec Tomaszowi, a tamten w podzięce daje ojcu Janosika pieniądze na wykup syna z cesarskiego wojska. Po wojnie Janosik wraca do rodzinnego domu i zakochuje się. Niestety, ukochana wybiera innego. Wypalony wojną, zawiedziony w miłości, nie może sobie znaleźć miejsca. Odnajduje go Tomasz, który namawia Janosika do przystąpienia do swojej bandy – sam chce zrezygnować ze zbójowania. Janosik odmawia i postanawia zostać juhasem. Podstępem zwabiony do bandy, Janosik wkrótce zostaje jej przywódcą i zaczyna się cieszyć sławą dzielnego zbójnika, który przestrzega honorowego kodeksu - nikt z napadniętych nie może zostać zabity. Wraz ze sławą, rośnie jego uwielbienie u kobiet. Ale wraz z ilością sukcesów Janosika, rośnie też nienawiść jednego z członków bandy, zbójnika Huncagi…
Zdobywczyni nagrody Emmy Jessica Lange i nominowana do narody Emmy, Drew Barrymore (I) wcielają się w role matki i córki, które łączy niepowtarzalna i niezniszczalna więź i które swoją niekonwencjonalność i bunt przeciwko normom stawiają ponad opinię społeczną. Film ten, opowiadający historię, o której głośno było przez ponad cztery dekady, to dzieło reżysera Michaela Sucsy, który wraz z Patricią Rozema napisał również scenariusz do niego. Poznaj blask i bogactwo, jakim cieszyły się bohaterki na długo przed powstaniem filmu dokumentalnego, i okoliczności, które miały wpływ na ich historię "od milionera do pucybuta".


W Jaśniejszej od gwiazd Campion skutecznie unika stereotypów i sentymentalizmu i w piękny sposób opowiada historię Fanny Brawne (Abbie Cornish) i Johna Keatsa (Ben Whishaw), których burzliwy związek zakończyła przedwczesna śmierć poety w wieku dwudziestu pięciu lat. Keats i Brawne bynajmniej nie zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Uczucie, które ich ostatecznie połączyło było płomienne i bardzo intensywne, pomimo iż tak naprawdę pozostało platoniczne. Fanny była córką właścicielki domu, w którym mieszkał on, biedny poeta – w ówczesnych czasach najgorsza z możliwych partii dla młodej damy z dobrego domu.
Fabuła filmu powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń. Michael Oher (Quinton Aaron) to bezdomny, młody Afroamerykanin, którego pod swój dach przygarniają Państwo Touhy, dając mu możliwość rozwinięcia swego potencjału. Oher wspierany swoją nową, białą rodziną, silnie pracuje, by w końcu stać się jednym z najlepszych napastników amerykańskiego futbolu.

Solista

6,8
6,7
Film opowiada historię Nathaniela Ayersa (Jamie Foxx), bardzo dobrze zapowiadającego się skrzypka, który studiował na jednej z najlepszych muzycznych szkół Juilliard. Zachorował on na schizofrenię, co spowodowało, że wylądował na ulicy, gdzie zarabia na życie graniem. Pewnego dnia poznaje on dziennikarza Stevea Lopeza (Robert Downey Jr.), który postanawia pomóc Nathanielowi w odbiciu się od dna i odbudowaniu kariery...
Próba rekonstrukcji ostatnich lat życia legendarnego dowódcy Kedywu AK, generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim “Nil”. Opowieść zaczyna się powrotem generała z zesłania w ZSRR, gdzie trafił po aresztowaniu przez NKWD, kończy wykonaniem wyroku śmierci – wydanym po fałszywym oskarżeniu – w mokotowskim więzieniu w Warszawie zimą 1953.
Film fabularny pt „Popiełuszko” wg scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego jest opowieścią o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Zobaczymy, jak dzięki wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Setki tysięcy ludzi odważyło się domagać prawdy oraz sprawiedliwości. Do tej chwili istnieją poważne wątpliwości dotyczące kulis tej zbrodni. Losy bohatera przedstawione są na tle kultowych wydarzeń z historii Polski z lat osiemdziesiątych. Odtworzone zostały m.in. strajki Sierpnia ’80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL.
Akcja filmu rozgrywa się w 1995 roku, kiedy to Republika Południowej Afryki organizuje Puchar Świata w rugby i opowiada o tym jak ówczesny prezydent - Nelson Mandela (Morgan Freeman) wraz z kapitanem drużyny - Francoisem Pienaarem (Matt Damon) podjął wyzwanie zjednoczenia ich kraju. Wierzą, że uniwersalny wymiar sportu przełamie panujące bariery - apartheid czy podziały ekonomiczne.
Film oparty na książce Anny Mieszkowskiej „Matka dzieci Holocaustu” opowiada o działalności bohaterskiej Polki, Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta. Film koncentruje się przede wszystkim na ukazaniu wkładu narodu polskiego w ratowanie Żydów. Pokazane są tam zarówno wątki współpracy Ireny z Radą Pomocy Żydom – Żegotą, jak i jej bliska relacja z Kościołem. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Prawdziwa tożsamość uratowanych była przez Irenę systematycznie odnotowywana na maleńkich kartkach ukrytych w słoiku zakopywanym w ogrodzie. W 1943 r. bohaterka została aresztowana przez gestapo i skazana na śmierć, ale dzięki wysokiemu okupowi zapłaconemu przez Żegotę wyrok wykonano tylko na „papierze”. Film kończy się wyjazdem Ireny do gospodarstwa rolnego w górach, gdzie pod fałszywym nazwiskiem ukrywać się będzie wraz ze swoim narzeczonym Stefanem aż do wybuchu powstania warszawskiego.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…